Menu dla Seniora – Dzień 2

16/12/2021 12:26
Monika Książek

Dzień 2

POSIŁEK I
Dwie kromki pieczywa orkiszowego z wędliną na sałacie z dodatkiem świeżego ogórka

POSIŁEK II
Krem z selera

3 łyżki masła
1 por (tylko biała część)
1 duży seler (800-900 g)
1 duży ziemniak
1 jabłko
2 l bulionu warzywnego
1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego
spora szczypta gałki muszkatołowej
sól i pieprz czarny
3 łyżki masła

Na dnie du­że­go garn­ka roz­grzej kilka łyżek masła, pora po­krój w plasterki i wrzuć do garnka – duś go na małym ogniu przez 5-8 min, do czasu aż bę­dzie mięk­ki i słod­ki.
W tym czasie obierz seler, ziemniak oraz jabłko i pokrój w drobną kostkę (szczególnie seler). Dodaj wa­rzy­wa do pora, dokładnie za­mie­szaj i wlej bu­lion.
Go­tuj pod przy­kry­ciem przez 20-30 min, do czasu, aż wa­rzy­wa będą bar­dzo mięk­kie. Ugo­to­wa­ne w bu­lio­nie wa­rzy­wa zmik­suj na gład­ki krem. Dodaj szklan­kę mleka i do­pra­w do smaku solą i sporą szczyp­tą gałki, i po­now­nie zmik­suj. Po­da­waj z czosn­ko­wy­mi grzan­ka­mi.

Czy wiesz, że…

…problemy jelitowe – m.in. gazy, wzdęcia, przelewanie w jelitach – wiążą się z nietolerancją mleka krowiego?
Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, zrezygnuj na jakiś czas z jedzenia nabiału i zaobserwuj, czy dolegliwości ustąpiły. W zastępstwie dodaj do zupy mleko roślinne, np. ryżowe lub owsiane.

POSIŁEK III
Sałatka gryczana

50 g kaszy gryczanej
1/3 cukinii
2 garście rukoli
1 łyżka oleju lnianego
czubata łyżka płatków migdałów/ pestek dyni/nasion słonecznika

Kaszę gryczaną ugotuj według przepisu na opakowaniu. Cukinię pokrój w drobną kostkę. Możesz ją lekko zblanszować, jednak zdrowsza i smaczniejsza jest jedzona na surowo. Dodaj rukolę i polej olejem lnianym. Na koniec oprósz sałatkę np. nasionami słonecznika.

Czy wiesz, że…

…jeżeli obawiasz się o pogryzienie nasion i orzechów i unikasz ich w codziennej diecie, możesz je namoczyć kilka godzin przed dodaniem do potrawy? Będą wtedy łatwiejsze w konsumpcji, a zawarte w nich witaminy i minerały – lepiej przyswajalne przez twój organizm.

Karolina Szostkiewcz-Jaros