Pośpiesz się i żyj…

16/12/2021 11:53
Monika Książek

Życie człowieka jest darem od Boga, a jednocześnie jest zadaniem do wypełnienia. Ale warunkiem koniecznym, by trwało, jest ciągły rozwój. Rozwijają się wszystkie organizmy żywe, np. rośliny…

Nic nie powstrzyma ich rozwoju – są tak uparte, że skruszą nawet skałę, jeśli ta stanie im na drodze. Podobnie zwierzęta – ich rozwój nie przekracza jednak ram natury. To wyłącznie kwestia biologii. Jedynie człowiek ma potencjał, by świadomie rozwijać się fizycznie, psychicznie i duchowo. Jego rozwój może nawet przekroczyć granice ludzkiej natury. Kiedy do rozwoju fizycznego dodamy siłę woli oraz moc łaski Bożej, wówczas możemy osiągnąć stan pełnej odnowy. Mówi o tym Pismo święte.

W rozmowie z Nikodemem Jezus zaznacza: „Jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego” (J 3, 3). To „narodzić się powtórnie” dotyczy doczesności, naszego tu i teraz. Podstawowe pytanie brzmi: czy pragniesz, drogi Czytelniku, takiej odnowy?

Niezależnie od tego, czy jesteś przed sześćdziesiątką, czy masz 60+, zapewniamy: nigdy nie jest za późno na odnowę fizyczną i duchową. Ma rację mądry Seneka, starożytny rzymski filozof, który zachęcał: „Pośpiesz się i żyj! Traktuj każdy dzień jak całe życie”.

Zainspirowani tymi słowami oddajemy w Państwa ręce specjalne, tematyczne i bezpłatne wydanie Niedzieli Aktywni 60+, w którym chcemy spojrzeć na ten okres życia z nieco innej perspektywy.

Nie tylko zachęcamy, byście nie rezygnowali z aktywnego życia, ale też radzimy, jak omijać rozmaite wyboje, które czyhają na tym etapie życia. Poprosiliśmy specjalistów – m.in. trenera personalnego, fizjoterapeutę czy dietetyka – by odpowiedzieli na najczęstsze pytania osób w wieku 60+. Wyszedł z tego w pełni profesjonalny poradnik, który – mam nadzieję – stanie się inspiracją dla nowoczesnych osób „w pewnym wieku”, które nie chcą zniknąć z życia społecznego, kulturalnego czy kościelnego.

Czas ukazania się Niedzieli Aktywni 60+ także nie jest przypadkowy. Adwent sprzyja nowemu spojrzeniu na życie. Czas wzmożonego oczekiwania na Boże Narodzenie przypomina również, że całe nasze życie jest oczekiwaniem na spotkanie z Bogiem.

Ważne jest to, jak ten czas wykorzystamy, zarówno przed przejściem na emeryturę, jak i wtedy, gdy już na niej jesteśmy. W żadnym razie nie należy biernie poddawać się upływowi czasu ani żyć przeszłością, stale oglądać się za siebie. Pamiętajmy, że z Panem Bogiem zawsze jest nadzieja na więcej – trzeba tylko umieć dostrzec w swoim życiu szansę na taką przemianę.

Ks. Jarosław Grabowski